Мінскае гарадское аддзяленне ГА «Саюз пісьменнікаў Беларусі»


Мінскае гарадское аддзяленне ГА «Саюз пісьменнікаў Беларусі»

Утворана 16.12.2005 года. Страршынёю абраны вядомы паэт, празаік, перакладчык, крытык і мовазнавец, лаўрэат Нацыянальнай, многіх рэспубліканскіх і міжнародных літаратурных прэмій Міхась Пазнякоў. Сталічнае аддзяленне СПБ налічвае звыш 300 прафесіянальных літаратараў. Сярод іх – 13 лаўрэатаў Дзяржаўнай прэміі Рэспублікі Беларусь. Больш за 60 пісьменнікаў аддзялення маюць высокія дзяржаўныя ўзнагароды. 139 пісьменнікаў аддзялення – лаўрэаты прэстыжных літаратурных і журналісцкіх прэмій, у тым ліку і міжнародных. 20 пісьменнікаў з’яўляюцца дактарамі навук, 32 – кандыдатамі навук. Два – акадэмікі Нацыянальных акадэмій навук Беларусі і Сербіі. За год выходзіць 100-120 аўтарскіх кніг, публікуецца ў перыядычных выданнях і зборніках звыш 2000 твораў.

Аддзяленнем праводзіцца вялікая арганізацыйная, культурна-масавая, асветніцкая, рэдактарская, кансультацыйная работа. Працуюць літаратурныя студыі і аб’яднанні пры бібліятэках, школах, гімназіях, ВНУ, Школа юнага паэта і Школа юнага празаіка. Праводзяцца міжнародныя, рэспубліканскія, гарадскія ведамасныя і раённыя творчыя конкурсы. Працуюць творчыя секцыі, праводзяцца творчыя семінары для пачынаючых і маладых літаратараў. Дзейнічаюць савет аддзялення і камісія па рабоце з ветэранамі. Кожны год з удзелам пісьменнікаў аддзялення праводзіцца да 2000 мерапрыемстваў, праходзіць звыш 10 000 пісьменніцкіх выступленняў у самых розных аўдыторыях сталіцы, краіны і за яе межамі.

Сярод адметных мерапрыемстваў – дзяржаўныя святы, свята горада, Мінскія гарадскія паэтычныя чытанні, гарадское свята гумару, фестывалі, круглыя сталы, канферэнцыі,творчыя і юбілейныя вечары, прэзентацыі кніг, ранішнікі і г. д.

У 2016 годзе аддзяленнем заснаваны Мінскі гарадскі тэатр паэзіі, які працуе на базе Цэнтральнай гарадской бібліятэкі імя Янкі Купалы. Дырэктар тэатра — Міхась Пазнякоў, мастацкі кіраўнік — Вольга Багушыньска.

Упершыню сталічным аддзяленнем падрыхтавана анталогія маладой паэзіі Беларусі "Мы ‒ маладыя", дзе прадстаўлена 166 паэтаў (укладальнік Міхась Башлакоў).

Дзейнічаюць шматлікія літаратурныя клубы і гасцёўні пры бібліятэках, гімназіях і школах г. Мінска 

У 2011г. распачаты выпуск кніжных серый “Бібліятэка Мінскага гарадскога аддзялення СПБ” і “Мінскія маладыя галасы”. За гэты час тут пабачылі свет больш за 70 аўтарскіх кніг і калектыўных зборнікаў. Маладым літаратарам (да 30 гадоў) прысуджаецца штогодняя літаратурная прэмія МГА СПБ “Адкрыццё года”. З 2017 г. заснаваны яшчэ тры літаратурныя прэміі ў намінацыях: “Проза”, “Паэзія”, “Дзіцячая літаратура”.  

Добрыя творчыя стасункі наладжаны з пісьменніцкімі арганізацыямі Масквы, Санкт-Пецярбурга, Астраханскай, Калінінградскай і Цюменскай абласцей, Дагестана, Чачэнскай рэспублікі, Калмыкіі (Расія), Кіева і Чарнігава (Україна). Выходзяць сумесныя зборнікі твораў, нумары часопісаў і газет, ажыццяўляюцца ўзаемапераклады.

Работа аддзялення праводзіцца ў цесным кантакце з Галоўным упраўленнем ідэалагічнай работы, культуры і па справах моладзі Мінгарвыканкама, Мінскай гарадской арганізацыяй БРСМ.

Плённыя творчыя стасункі ў аддзялення таксама з упраўленнямі ідэалагічнай работы Міністэрства абароны РБ і Дзяржкамітэта пагранвойскаў РБ. 

Савет Мінскага гарадскога аддзялення ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

Пазнякоў Міхаіл Паўлавіч – старшыня савета.

Касцючэнка Наталія Мікалаеўна – намеснік старшыні савета.

Аўруцін Анатоль Юр’евіч, Бунта Тамара Пятроўна, Гальпяровіч Навум Якаўлевіч, Зэкаў Анатоль Мікалаевіч, Мазго Уладзімір Мінавіч, Навумовіч Уладзімір Аляксандравіч, Палеес Лізавета Давыдаўна, Тулінаў Уладзімір Максімавіч, Чарказян Ганад Бадрыевіч – члены савета. 

 

Дзяржаўныя ўзнагароды пісьменнікаў аддзялення (у 2006-2018 гадах)

 Ордэн Францыска Скарыны:

1. Алесь Савіцкі

2. Уладзімір Карызна

3. Уладзімір Ліпскі

4. Уладзімір Гніламёдаў

5. Уладзімір Шугля

 

Медаль Францыска Скарыны:

1. Алесь Марціновіч

2. Уладзімір Шугля

3. Таццяна Шамякіна

4. Мікола Маляўка

5. Уладзімір Федасеенка

6. Анатоль Аўруцін

7. Анатоль Дзялендзік

8. Мікола Мятліцкі

9. Навум Гальпяровіч

10. Міхась Пазнякоў

11. Алесь Бадак

12. Васіль Шырко

13. Уладзімір Мазго

14. Хізры Асадулаеў

15. Сяргей Трахімёнак

16. Міхась Башлакоў

17. Уладзімір Навумовіч

 

Медаль “За працоўныя заслугі”:

  1. Міхась Пазнякоў

 

Дзяржаўная прэмія Рэспублікі Беларусь:

1. Міхась Башлакоў

 

Спецыяльная прэмія Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь у галіне літаратуры:

1. Алесь Наварыч

2. Віктар Шніп

3. Мікола Маляўка

4. Валянціна Паліканіна

5. Вячаслаў Бандарэнка

6. Анатоль Статкевіч-Чабаганаў

7. Мікола Мятліцкі

 

Прэмія “Зоркі Садружнасці”:

1. Мікалай Чаргінец

2. Алесь Бадак

3. Іван Саверчанка

 

Прэмія Саюзнай дзяржавы:

1. Іван Юркін (паэт-песеннік)

 

Прэмія Федэрацыі прафсаюзаў Беларусі ў галіне літаратуры і мастацтва:

1. Леанід Левановіч

2. Мікола Чарняўскі

3. Мікола Маляўка

4. Уладзімір Мазго

5. Міхась Пазнякоў

6. Ганна Александровіч

 

Падзяка Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь:

1. Казімір Камейша

2. Ніна Галіноўская

3. Ніна Чайка

4. Васіль Шырко

5. Уладзімір Карызна

 

Заслужаны работнік культуры Рэспублікі Беларусь:

1. Генадзь Пашкоў

2. Мікалай Чаргінец

3. Уладзімір Вялічка

4. Міхаіл Шыманскі

5. Алесь Марціновіч

6. Уладзімір Ліпскі

7. Уладзімір Карызна

8. Уладзімір Гніламёдаў

 

Заслужаны дзеяч мастацтваў Рэспублікі Беларусь:

1. Сяргей Волкаў

2. Анатоль Дзялендзік

 

Заслужаны артыст Рэспублікі Беларусь:

1. Андрэй Душачкін

Заслужаны мастак Рэспублікі Дагестан:
1. Хізры Асадулаеў


Народны мастак Чачэнскай Рэспублікі:
1. Хізры Асадулаеў

Нацыянальная літаратурная прэмія Беларусі:

1. Уладзімір Саламаха

2. Алесь Марціновіч

3. Міхаіл Шыманскі

4. Дзяніс Марціновіч

5. Сяргей Давідовіч

6. Ягор Конеў

7. Таццяна Мацюхіна

8. Анатоль Аўруцін

9. Міхась Пазнякоў

10. Маргарыта Латышкевіч

11. Георгій Марчук

12. Васіль Шырко

13. Казімір Камейша

14. Юлія Алейчанка

 

Прэмія Савета камандуючых пагранічных войск СНД:

1. Міхась Пазнякоў

 

Прэмія Міністра абароны РБ у галіне літаратуры:

1. Алесь Савіцкі

2. Анатоль Сульянаў

3. Яўген Каршукоў (двойчы)

4. Міхась Пазнякоў (тройчы)

5. Аляксандр Сакалоў

6. Георгій Марчук

7. Вячаслаў Бандарэнка

8. Вячаслаў Варламаў

9. Валерый Чудаў

10. Таццяна Купрыянец

Спіс членаў  Мінскага гарадскога аддзялення ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі” на 07.09.2020 г. 

  1. Акулік Аляксандр Канстанцінавіч
  2. Алейчанка Юлія Аляксандраўна
  3. Александровіч Ганна Пятроўна
  4. Алешка Валерый Антонавіч
  5. Аляксейчык Якаў Якаўлевіч
  6. Андрэеў Анатоль
  7. Ануфрыеў Генадзь Рыгоравіч
  8. Анцух Ліліяна Фёдараўна
  9. Артханаў Глеб (Аляксееў Юрый Ігаравіч)
  10. Архіпава Таццяна Яўгенаўна
  11. Арцюх Дзмітрый Уладзіміравіч
  12. Асадулаеў Хізры Газіевіч
  13. Астраумаў Андрэй Юр’евіч
  14. Атрошанка Таццяна Аляксандраўна
  15. Аўруцін Анатоль Юр’евіч
  16. Афяроўскі Аляксандр Рыгоравіч
  17. Ашурка Уладзімір Мікалаевіч (Філмар Плэйс)
  18. Багадзяж Мікалай Канстанцінавіч
  19. Багдановіч Леанід Уладзіміравіч
  20. Бадак Алесь (Аляксандр Мікалаевіч
  21. Бандарэнка Вячаслаў Васільевіч
  22. Баравой Фёдар Іванавіч
  23. Баравы Яўген Васільевіч
  24. Бараноўскі Аляксандр Аляксандравіч
  25. Бартохава Святлана Паўлаўна
  26. Барысевіч Валянцін
  27. Басікірская Алена Уладзіміраўна
  28. Батракова Наталля Мікалаеўна
  29. Башлакоў Андрэй Міхайлавіч
  30. Башлакоў Міхась (Міхаіл Захаравіч)
  31. Баяровіч Алена Аляксандраўна
  32. Бірук (Шпакевіч) Вольга Цімафееўна
  33. Бірчанка Таццяна Яфімаўна
  34. Бокза Андрэй Яўгенавіч
  35. Бунта Тамара Пятроўна
  36. Буракова (Буранава) Надзея Сцяпанаўна
  37. Бурдыка Людміла Рыгораўна
  38. Быстрымовіч Валянціна Яфімаўна
  39. Бястолкаў Валерый Віктаравіч
  40. Вараб’ёва Людміла Анатольеўна
  41. Варламаў Вячаслаў Барысавіч
  42. Васіленка Уладзімір Юр’евіч
  43. Васільева Ганна Яўгенаўна
  44. Васільеў Андрэй Леанідавіч
  45. Вашчанка Аляксандр Пятровіч
  46. Вераб’ёў Павел Віктаравіч
  47. Верціхоўская Марыя
  48. Волкаў Сяргей Анатольевіч
  49. Воранава Людміла Віктараўна
  50. Вялько Аляксандр Уладзіміравіч
  51. Галдзянкоў Міхаіл Анатольевіч
  52. Галіноўская Ніна Васільеўна
  53. Гальпяровіч Навум Якаўлевіч
  54. Ганушкіна (Мацюк) Бажэна Юр’еўна
  55. Гарадніцкі Яўген Андрэевіч
  56. Гарбачоў Юрый Юр’евіч (Юрась Нераток)
  57. Гардзей Віктар Канстанцінавіч
  58. Гаўрылаў Мікалай Пятровіч
  59. Гіргель Сяргей Мікалаевіч
  60. Гіруцкі Анатоль Антонавіч
  61. Глушакоў Уладзімір Сцяпанавіч
  62. Гніламёдаў Уладзімір Васільевіч
  63. Грамовіч Эдуард Аляксандравіч
  64. Груздоў Аркадзь Леанідавіч
  65. Гулевіч (Прышчэпава) Таццяна Ігараўна
  66. Гурская Ірына Аляксандраўна
  67. Давідовіч Сяргей Фёдаравіч
  68. Дарашэвіч Уладзімір Мікалаевіч
  69. Дземідовіч Дзмітрый Аляксандравіч
  70. Дзеравянка Міхаіл Андрэевіч
  71. Дзянісаў Леанід Дзмітрыевіч
  72. Дзятлаў Аляксандр
  73. Драбышэўская Валянціна Станіславаўна
  74. Дражын Уладзімір Несцеравіч
  75. Драздоў Анатоль Фёдаравіч
  76. Дрозд Яўген Ануфрыевіч
  77. Дубашынская Ірына Паўлаўна
  78. Душачкін Андрэй Андрэевіч
  79. Ермаловіч Віктар Іванавіч
  80. Ждан (Пушкін) Алег Аляксеевіч
  81. Жук Канстанцін Якаўлевіч
  82. Жукаў Алег Уладзіміравіч
  83. Жылінская Таццяна Генадзьеўна
  84. Забалоцкая Людміла Васільеўна
  85. Зайцаў Сяргей Міхайлавіч
  86. Залеская Тамара
  87. Зарэцкая Юлія Францаўна
  88. Зелянко Вера Віктараўна
  89. Знак Міхаіл Рыгоравіч
  90. Зубовіч (Бабурэвіч) Алена Сяргееўна
  91. Зэкаў Анатоль Мікалаевіч
  92. Іваноў Мікалай Уладзіміравіч
  93. Іваноў Павел Уладзіміравіч
  94. Ільінскі Мікалай Іванавіч
  95. Ісаковіч Валерыя Уладзіміраўна
  96. Іўлева Валерыя Уладзіміраўна
  97. Кавалёнак Тамара Аляксандраўна
  98. Казакова Ірына Валер’еўна
  99. Казапалянская (Капа) Наталья Міхайлаўна
  100. Казлоў Анатоль Сяргеевіч
  101. Казлоў Мікалай Георгіевіч
  102. Каленчыкава Ніна Васільеўна
  103. Камейша Казімір Вікенцьевіч
  104. Камлюк (Трэйя) Наталля Аляксандраўна
  105. Канановіч Іван Іванавіч
  106. Капыловіч Іван Іванавіч
  107. Каранеўскі Аляксандр Уладзіміравіч
  108. Карніловіч Эдуард Аляксандравіч
  109. Каротчыкава Настасся Міхайлаўна
  110. Карчыцкі Сяргей Аляксандравіч
  111. Карызна Уладзімір Іванавіч
  112. Карэліна Дзіта Аляксандраўна
  113. Касцючэнка Наталія Мікалаеўна
  114. Квілорыя Валерый Тамазавіч
  115. Кірпічэнка Віталь Якаўлевіч
  116. Кірылава (Чорная) Ала Дзмітрыеўна
  117. Кішчанка Максім Аляксандравіч
  118. Кісялёў Уладзімір Мікалаевіч
  119.  Клачко Людміла Леанідаўна
  120. Кніга (Курбека) Вікторыя Леанідаўна
  121. Кобрын Уладзімір Мікалаевіч
  122. Коваль Вольга Уладзіміраўна
  123. Козел Аляксандр Іванавіч
  124. Конанаў Іван Кандратавіч
  125. Конеў Фёдар Ягоравіч
  126. Конеў Ягор Фёдаравіч
  127. Конышава Алена Фёдараўна
  128. Кошкіна Алена Вадзімаўна
  129. Краснеўская Зінаіда
  130. Крашэніннікава (Кражава) Святлана Паўлаўна
  131. Крывялевіч Барыс Аляксандравіч
  132. Крыжаноўскі Яўген Анатольевіч
  133. Кудраўцава (Дамаронак) Таццяна Іванаўна
  134. Кузняцоў Мікалай Васільевіч (Вабіч Алесь)
  135. Кузьмічова Анастасія Сяргееўна
  136. Кулеш Міхаіл Іванавіч
  137. Кулічэнка Уладзімір Уладзіміравіч
  138. Куляшова Валянціна Аркадзьеўна
  139. Купрыянец Таццяна Аляксанраўна
  140. Лапцёнак Ігар Мікалаевіч
  141. Латышкевіч Маргарыта Юр’еўна
  142. Лебедзева Таццяна Абрамаўна
  143. Левішко Тамара Рыгораўна
  144. Легастаева Аліна Антонаўна
  145. Лейка Таццяна Аляксандраўна
  146. Ліпкін Мікалай Аркадзьевіч
  147. Ліпскі Уладзімір Сцяпанавіч
  148. Ломцеў Аляксей Анатольевіч
  149. Лосева (Лёсава) Дар’я Станіславаўна
  150. Лявонава Ірына Віктараўна
  151. Ляліхава Тамара Мітрафанаўна
  152. Ляцко Дар’я Пятроўна
  153. Мажчэнка (Сударава) Іна Віктараўна
  154. Мазго Уладзімір Мінавіч
  155. Макараў Дзмітрый Генадзьевіч
  156. Макараў Уладзімір Мацвеевіч
  157. Макарэвіч Сафія Аляксандраўна
  158. Максімовіч Валерый Аляксандравіч
  159. Мальчэўская Алена Аляксандраўна
  160. Маляўка Мікалай Аляксандравіч
  161. Марозаў Змітрок (Дзмітрый Дзмітрыевіч)
  162. Марозаў (Парэмскі) Леў Паўлавіч
  163. Марціновіч Алесь (Аляксандр Андрэевіч)
  164. Марціновіч Дзяніс Аляксандравіч
  165. Марчук Георгій Васільевіч
  166. Марчук Наталля Георгіеўна
  167. Маслюкоў Валянцін Сяргеевіч
  168. Масляніцына Ірына Аляксандраўна
  169. Матвіенка Анатоль Яўгенавіч
  170. Мацвеенка Уладзімір Іванавіч
  171. Мацюхіна Таццяна Барысаўна
  172. Міксюк Сцяпан Іванавіч
  173. Мікуліч Мікалай Уладзіміравіч
  174. Мінчукова Алена Валер’еўна
  175. Міхаленка Эліна Іосіфаўна
  176. Мішнёва        Галіна Фёдараўна
  177. Моссэ Кацярына Паўлаўна
  178. Мураўёў Андрэй Леанідавіч
  179. Мятліцкі Мікалай Міхайлавіч
  180. Навумовіч Уладзімір Аляксандравіч
  181. Найдзін Васіль Іванавіч
  182. Наследнікава (Пашук) Марына Валянцінаўна
  183. Ніжнева Дар’я Аляксандраўна
  184. Ніжнева-Ксенафонтава Надзея Леанідаўна
  185. Нікольская Вольга Уладзіміраўна
  186. Нічыпаровіч Дзеніслаў Іванавіч
  187. Новаш Наталля Уладзіміраўна
  188. Новікаў Дзмітрый Мікалаевіч
  189. Няхай Валерый Мікалаевіч
  190. Падвойская Леаніда Іванаўна
  191. Падліпская Зоя Іванаўна
  192. Пазнякоў Міхаіл Паўлавіч
  193. Палеес Лізавета Давыдаўна
  194. Паліканіна Валянціна Пятроўна
  195. Папова Алена Георгіеўна
  196. Паўлючэнка (Норына) Вольга Міхайлаўна
  197. Пашкоў Генадзь Пятровіч
  198. Пераверзева Вольга Уладзіміраўна
  199. Піменава Алена Ігараўна
  200. Піндзіч (Ватуцін) Юрый Юр’евіч
  201. Пісарчык (Пісарык) Аляксандр Уладзіміравіч
  202. Пісарэнка (Багамолава) Алена Міхайлаўна
  203. Піскуноў Аляксандр Уладзіміравіч
  204. Плавінскі Аляксандр Стэфанавіч
  205. Праўдзін Віктар Аляксандравіч
  206. Прахіна Алена Мікалаеўна
  207. Прохар Маргарыта Пятроўна
  208. Пятровіч Дзмітрый Леанідавіч
  209. Раднова(Кашуба) Ганна Адамаўна
  210. Разановіч Анатоль Іванавіч
  211. Рашкевіч Віктар Фёдаравіч
  212. Рашэтнікава Ніна Барысаўна
  213. Роўда Кацярына Сяргееўна
  214. Сабіна Пятро Іосіфавіч
  215. Саверчанка Іван Васільевіч
  216. Саветная Наталля Віктараўна
  217. Сакалова Вольга Міхайлаўна
  218. Сакалоў Аляксандр Іванавіч
  219. Саламаха Уладзімір Пятровіч
  220. Сарока Рыгор Ільіч
  221. Саротнік (Радунь) Валерыя Васільеўна
  222. Саскавец Ала Мікалаеўна
  223. Саўчык Дзмітрый Уладзіміравіч
  224. Саўчык Уладзімір Мікалаевіч
  225. Свечнікава Алена Уладзіміраўна
  226. Сенатарава Надзея Іванаўна
  227. Сендзер Анатоль Нічыпаравіч
  228. Сердзюкоў Мікалай Мікалаевіч
  229. Сівец Таццяна Мікалаеўна
  230. Сідарэйка Андрэй Пятровіч
  231. Сінюк (Шумілава) Вікторыя Аляксандраўна
  232. Скарынкін Андрэй Уладзіміравіч
  233. Скарынкін Уладзімір Максімавіч
  234. Слюсарэнка Сяргей Сяргеевіч
  235. Собалева (Альхоўская) Ганна Мікалаеўна
  236. Сохар Юрый Максімавіч
  237. Сочнева Таццяна Віктараўна
  238. Спрынчан Вадзім Браніслававіч
  239. Стадольнік Іван Канстанцінавіч
  240. Стройлава Кацярына Сяргееўна
  241. Сульянаў Анатоль Канстанцінавіч
  242. Супрановіч Таісія Іосіфаўна
  243. Сцяпанава (Мартынчык) Ганна Сяргееўна
  244. Талкачоў Валянцін Андрэевіч
  245. Таляронак (Любашына) Вольга Фёдараўна
  246. Тарасевіч Вольга Іванаўна
  247. Тарасевіч Генрых Францавіч
  248. Татарынаў Юрый Аркадзьевіч
  249. Токарава Ірына Аляксандраўна
  250. Трафімава Таісія Іванаўна
  251. Трахімёнак Сяргей Аляксандравіч
  252. Тулінаў Уладзімір Максімавіч
  253. Тулупава Ірына Зігмундаўна
  254. Туміловіч (Мілановіч) Жана Уладзіміраўна
  255. Турава Алена Віктараўна
  256. Уладзіміраў Уладзімір Дзмітрыевіч
  257. Умец Станіслава Вячаславаўна
  258. Уцеўскі Міхаіл Барысавіч
  259. Філіповіч Валянцін Сяргеевіч (Філіп Валянцінаў)
  260. Фралова Іна Мікалаеўна
  261. Ханок Эдуард Сямёнавіч
  262. Хвалей Яўген Іванавіч
  263. Цітавец Іван Васільевіч
  264. Ціханава Ганна Аляксандраўна
  265. Цэханскі Сяргей Пятровіч
  266. Цяўлоўскі Андрэй Канстанцінавіч
  267. Чайка Ніна Цімафееўна
  268. Чаргінец Мікалай Іванавіч
  269. Чарказян Ганад Бадрыевіч
  270. Чарняўскі Мікалай Мікалаевіч
  271. Чаропка Вітаўт (Віктар Кузьміч)
  272. Чарота Аляксей Іванавіч
  273. Чарота Іван Аляксеевіч
  274. Чудаў Валерый Іванавіч
  275. Чумакова Ганна (Ханна) Пятроўна
  276. Чыгрынаў Пётр Гаўрылавіч
  277. Чыж-Літаш Ганна Пятроўна
  278. Чыжэўская Алена Антонаўна
  279. Чылек (Грышукевіч) Дзіяна Ігараўна
  280. Чыркова Стэла Алена Барысаўна
  281. Шабовіч Мікола (Мікалай Віктаравіч)
  282. Шамякіна Марыя Вячаславаўна
  283. Шамякіна Таццяна Іванаўна
  284. Шаржановіч Ксенія Віктараўна
  285. Шаўцоў Юрый Вячаслававіч
  286. Шніп Віктар Анатольевіч
  287. Шостак Адам Міхайлавіч
  288. Шпартава Таццяна Яўгенаўна
  289. Шруб Павел Міхайлавіч
  290. Шчаглоў Гардзей Эдуардавіч
  291. Шчарбакова Алена Яўгенаўна
  292. Шыманскі Міхаіл Мікалаевіч
  293. Шымолін Віктар Іванавіч
  294. Шырко Васіль Аляксандравіч
  295. Эйпур Аляксандр Уладзіміравіч
  296. Юркін Іван Захаравіч
  297. Явіч Яна Паўлаўна
  298. Якута Яўгенія Сяргееўна
  299. Яўсеева Святлана Георгіеўна

Светлая памяць

  1. Бажко Алесь Цімафеевіч (памёр у 2013 г.)
  2. Бубнаў Віктар Анатольевіч (памёр у 2013 г.)
  3. Васькоў Мікалай Андрэевіч (памёр у 2016 г.)
  4. Вашкевіч Эльвіра Віктараўна (памерла ў 2020г.)
  5. Вялічка Уладзімір Паўлавіч (памёр у 2018 г.)
  6. Гукаў Леанід Кірылавіч (памёр у 2006 г.)
  7. Гусеў Юрый Аляксандравіч (памёр у 2010 г.)
  8. Дзялендзік Анатоль Андрэевіч (памёр у 2019г.)
  9. Дыбча Арнольд Уладзіміравіч (памёр у 2015 г.)
  10. Ермалаеў Уладзімір Фаміч (памёр у 2014 г.)
  11. Жабко Яніна Георгеўна (памёрла ў 2019г.)
  12. Жук Анатоль Аляксандравіч (памёр у 2009 г.)
  13. Жыгоцкі Мікалай Рыгоравіч (памёр у 2018г.)
  14. Жычка Хведар Дзмітрыевіч (памёр у 2007 г.)
  15. Жылінскі Мікалай Міхайлавіч (памёр у 2016 г.)
  16. Іваноў Валерый Рыгоравіч (памёр ў 2016 г.)
  17. Ільюшына Наталля Іванаўна (памерла ў 2012 г.)
  18. Ірынарха Руслан Сяргеевіч (памёр у 2015 г.)
  19. Календа Людміла Валяр’янаўна (памёрла ў 2019г.)
  20. Кантылёў Яўген Якаўлевіч (памёр у 2008 г.)
  21. Каршукоў Яўген Іванавіч (памёр у 2018 г.)
  22. Качаткова Ірына Львоўна (памерла ў 2018 г.)
  23. Конышаў Фёдар Васільевіч (памёр у 2007 г.)
  24. Круль Міхаіл Аляксандравіч (памёр у 2013 г.)
  25. Кузьмічоў Анатоль Пятровіч (памёр у 2011 г.)
  26. Лазар Уладзімір Аляксеевіч (памёр у 2014 г.)
  27. Лукша Валянцін Антонавіч (памёр у 2012 г.)
  28. Лукша Леанід Васільевіч (памёр у 2017 г.)
  29. Маеўская Ніна Васільеўна (памерла ў 2011 г.)
  30. Маеўскі Васіль Фаміч (памёр ў 2013 г.)
  31. Майсееў Анатоль Фёдаравіч (памёр у 2008 г.)
  32. Макарцоў Мікалай Фёдаравіч (памёр у 2012 г.)
  33. Макарэвіч Васіль Сцяпанавіч (памёр у 2017 г.)
  34. Макоўскі Аляксандр Пятровіч (памёр у 2016 г.)
  35. Малаш Юрый Леанідавіч (памёр у 2011 г.)
  36. Марук Уладзімір Антонавіч (памёр у 2010 г.)
  37. Маскаленка Валерый Сцяпанавіч (памёр у 2011 г.)
  38. Мачульскі Уладзіслаў Антонавіч (памёр у 2017 г.)
  39. Міклашэўскі Яўген Васільевіч (памёр у 2010 г.)
  40. Міхлееў Дзмітрый Міканоравіч (памёр у 2019 г.)
  41. Мяснікоў Анатоль Фёдаравіч (памёр у 2011 г.)
  42. Панамароў Валянцін Георгіевіч (памёр у 2007 г.)
  43. Патапаў Валерый Паўлавіч (памёр у 2013 г.)
  44. Паўлаў Савелій Яфімавіч (памёр у 2017 г.)
  45. Прыходзька Пятро Фёдаравіч (памёр у 2006 г.)
  46. Пяхота Алена Ануфрыеўна (памерла ў 2011 г.)
  47. Радзечка Пётр Іванавіч (памёр у 2020г.)
  48. Радзівончык (Кукіна) Ніна Іванаўна (памерла ў 2011 г.)
  49. Рассадзін Сяргей Яўгенавіч (памёр у 2017 г.)
  50. Рашкевіч Віктар Фёдаравіч (памёр у 2020г.)
  51. Савіцкі Алесь Ануфрыевіч (памёр у 2015 г.)
  52. Саковіч Павел Паўлавіч (памёр у 2014 г.)
  53. Саладоўнікаў Станіслаў Васільевіч (памёр у 2010 г.)
  54. Сапажкоў Юрый Міхайлавіч (памёр у 2013 г.)
  55. Сенюкоў Генадзь Палікарпавіч (памёр у 2008 г.)
  56. Сілецкі Аляксандр Валянцінавіч (памёр у 2019 г.)
  57. Спрынчан Браніслаў Пятровіч (памёр у 2008 г.)
  58. Суслаў Аляксандр Аляксандравіч (памёр у 2013 г.)
  59. Токараў Міхаіл Дзмітрыевіч (памёр у 2010 г.)
  60. Трасцянскі Віктар Сцяпанавіч (памёр у 2008 г.)
  61. Федасеенка Уладзімір Канстанцінавіч (памёр у 2018 г.)
  62. Феранц Васіль Рыгоравіч (памёр у 2013 г.)
  63. Хадасевіч Вацлаў Антонавіч (памёр у 2015 г.)
  64. Чадовіч Мікалай Трафімавіч (памёр у 2011 г.)
  65. Чэбаганаў Анатоль Васільевіч (памёр у 2019 г.)
  66. Шаркоў Анатоль Васільевіч (памёр у 2020 г.)
  67. Шашкоў Алесь Андрэевіч (памёр у 2016 г.)
  68. Шашкоў Мікалай Сцяпанавіч (памёр у 2018 г.)
  69. Шыловіч Георгій Уладзіміравіч (памёр у 2011 г.)
  70. Юрчанка Георгій Фёдаравіч (памёр у 2014 г.)
  71. Явар (Сачанка) Святлана Барысаўна (памерла ў 2011 г.)
  72. Якутаў Уладзімір Дзмітрыевіч (памёр у 2010 г.)
  73. Ярмоленка Валерый Аляксандравіч (памёр у 2015 г.)
  74. Яфімава Маргарыта Барысаўна (памерла ў 2015 г.)

 

Тэлефоны: 335-28-18; 392-59-06; 392-59-07

Электронны адрас: mgo-oo-spb@mail.ru

Паштовы адрас: 220034, Мінск, вул. Фрунзэ, д.5, каб. 308